برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان

برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان

برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: پیش بینی...

تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان کارکنان جهاد کشاورزی و...

تولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمان

تولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمان

رکوردی بی سابقه در کشاورزی جنوبتولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمانبا تولید 200هزار تن...

مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان

مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان

مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان  1000 هکتار از باغات مرکبات...

تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمان

تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمان

تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمانبه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مهندس...

 • برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان

  برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان

 • تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

  تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

 • تولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمان

  تولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمان

 • مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان

  مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان

 • تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمان

  تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمان

3 هزار میلیارد پول از مطالبات گندمکاران بزودی پرداخت می شود

 
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تا کنون 8 هزار میلیارد تومان پول گندمکاران کشور پرداخت شده و تا آخر هفته جاری 3 هزار میلیارد تومان دیگر نیز به حساب آنان واریز می شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی در چهارمین گردهمایی سراسری کشت های پاییزه، مبلغ کل گندم خریداری شده را 14 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود:سالانه 10 درصد درآمد حاصل از فروش نفت که به صندوق توسعه ملی واریز می شود برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بهره برداران در اختیار بانک کشاورزی قرار می گیرد.
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: ظرفیت ها و قابلیت های مغفول زیادی در کشور وجود دارد و در بخش کشاورزی توسعه کشت گیاهان دارویی، کشت ماهی در قفس، توسعه کشت در اراضی شیبدار با بارندگی بالای 400 میلی متر از جمله این ظرفیت ها و توسعه آنها از جمله برنامه های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است.
وی بدهی بانک مرکزی به بانک کشاورزی بابت اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی تا سال 93 را 5100 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با مصوبه دولت، این بدهی در اصلاحیه قانون بودجه تهاتر می شود.
حجتی اظهار داشت: دولت در سال 94 نیز مبلغ 500 میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک کشاورزی اختصاص داد و این مبلغ به طور کامل به بانک کشاورزی تخصیص یافت.
وی با اشاره به افزایش سرمایه بانک کشاورزی در دولت یازدهم، اعلام کرد: تا امروز 3100 میلیارد تومان به سرمایه بانک کشاورزی با تلاش های دولت اضافه شده در حالی که این رقم در سه سال پیش 600 میلیارد تومان بود. 
وزیر جهاد کشاورزی در عین حال بر ارزیابی و شناخت ظرفیت های و قابلیت های این بخش تاکید گذاشت و گفت: ما با تکیه به ظرفیت های موجود و رعایت حفظ محیط زیست قادریم محصولات بیشتری با آب کمتر تولید کنیم.
وی در مورد اهمیت شناخت ظرفیت های بخش کشاورزی، گفت: تا سال 2050 گردش مالی جهانی در حوزه گیاهان دارویی 5 هزار میلیارد دلار است در حالی که هم اکنون گردش مالی اقتصاد ایران 600 تا 700 میلیارد دلار و گردش مالی اقتصاد کشاورزی 80 میلیارد دلار است.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی و ظرفیت های موجود برای توسعه کشت گیاهان دارویی، سهم ایران در بازارهای جهانی باید به بالای 20 تا 30 درصد برسد.
وی به رشد اقتصادی 5.4 درصدی بخش کشاورزی در سال گذشته اشاره و آن را نتیجه استفاده از ظرفیت های موجود، بکارگیری شیوه های نوین کشت و تغییر نگاه در این حوزه دانست و اظهار داشت: رشد 5.4 درصدی در حوزه کشاورزی موجب شد که رشد اقتصادی کشور 7 دهم درصد مثبت شود.
حجتی گفت:براساس مطالعات بانک مرکزی بخش کشاورزی 11 درصد در اقتصاد ملی و 34 درصد در فضای کسب و کار کشور سهم دارد.
وی اضافه کرد:در واقع یک سوم فضای کسب و کار کشور با تولیدات و فعالیت های کشاورزی، ارایه خدمات سامان می یابد.
وی نقش کشاورزی در امنیت غذایی، سیاسی و اقتصادی کشور را با اهمیت خواند و گفت: مسوولان عالی رتبه نظام به آثار و نقش کشاورزی در تحولات اقتصادی، امنیتی و سیاسی تاکید دارند و از آن حمایت می کنند.
حجتی با بیان این که پول برای توسعه کشاورزی کشور به تنهایی کارساز نیست، اذعان داشت: در گذشته پول، موجب غفلت در حوزه کشاورزی شد و رانت خورای و تنبلی به بار آورد.
وی در عین حال بر تقویت و نگهداری ساختارهای ایجاد شده تولید در حوزه کشاورزی تاکید کرد و اظهار داشت: امروز مراکز خدمات با ساختار جدید و امکانات و تجهیزاتی که دارند، طرح های ابتکاری مانند پهنه بندی را در عرصه کشاورزی اجرا می کنند و این گونه ساختارهای ابتکاری باید توسعه یابد.
حجتی با اشاره به وجود رکوردهای بالا در تولید محصولات کشاورزی،اعلام کرد: اگر نصف رکورد تولید محصولات کشاورزی را تبدیل به متوسط کشوری کنیم در آن صورت همه باید برای فروش محصولات در خارج از کشور بازاریابی کنیم.
وی کشت پاییزه چغندر را از شیوه های افزایش تولید با آب سبز دانست و گفت: در سال های 92 و 93 گفته می شد که به علت کم آبی، تولید شکر و چغندر قند در کشور اقتصادی نیست، اما امروزه با تغییر نگاه و شیوه کشت پاییزه این معادله عوض شده است.
حجتی افزود: در کشت پاییزه چغندر قند، علاوه بر استفاده از آب سبز و کاهش تبخیر آب و همچنین استفاده از روش های نوین آبیاری، افزایش عملکرد محصول در واحد سطح نیز خواهیم داشت.
وی در مورد مصرف آب کشاورزی نیز خاطر نشان کرد که ظرف دو سال اخیر طی مکاتباتی با وزارت نیرو، میزان حجم آب تحویلی در 610 دشت کشور در خواست شده است.
حجتی ابراز امیدواری کرد که آمار مربوط به آب دریافتی به بخش کشاورزی از سوی وزارت نیرو به زودی اعلام شود تا براساس آن برنامه کشت محصولات کشاورزی برای هر دشت به تفکیک طراحی و اجرا شود.
دفتر مقام معظم رهبری
 پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 وزارت جهاد کشاورزی
 پایگاه اطلاع رسانی دولت
 سامانه درخواست فراورده های نفتی