برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان

برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان

برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: پیش بینی...

تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان کارکنان جهاد کشاورزی و...

تولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمان

تولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمان

رکوردی بی سابقه در کشاورزی جنوبتولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمانبا تولید 200هزار تن...

مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان

مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان

مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان  1000 هکتار از باغات مرکبات...

تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمان

تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمان

تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمانبه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مهندس...

 • برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان

  برداشت 150 هزار تن سیب زمینی در جنوب کرمان

 • تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

  تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در ساز مان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

 • تولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمان

  تولید بیش از 200 هزار تن گندم در جنوب کرمان

 • مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان

  مبارزه بیولوژیک در سطح 1000 هکتار از باغات مرکبات منطقه جنوب کرمان

 • تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمان

  تولید 280تن انگور یاقوتی در جنوب کرمان

ایران و چین 3 سند همکاری کشاورزی امضا کردند؛سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری چین در شیلات ایران

همکاری های کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین با امضای سه سند و سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری در بخش شیلات کشور گسترش می یابد.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، طی مراسمی امروز یکشنبه، موافقت نامه بهداشت و قرنطینه دام و یادداشت تفاهم شیلاتی توسط وزرای کشاورزی ایران و چین و قصد نامه همکاری های شیلاتی نیز توسط روسای سازمان های شیلات دو کشور به امضا رسید.
در این مراسم وزیران کشاورزی ایران و چین بر توسعه هر چه بیشتر همکاری ها در بخش کشاورزی به ویژه در زمینه های تجارت، فنی، آموزشی و شیلاتی تاکید کردند.
مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که رهبران ایران و چین بارها بر همکاری های راهبردی پافشاری کرده اند، گفت: کشور چین برای سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری در حوزه شیلات ایران اعلام آمادگی کرده است.
وی امضای موافقت نامه بهداشت و قرنطینه دامی و یادداشت تفاهم شیلاتی را از جمله زیرساخت های توسعه همکاری های کشاورزی و روابط تجاری دو کشور خواند و اظهار داشت: به زودی موافقت نامه قرنطینه گیاهی و حفظ نباتات نیز میان ایران و چین مبادله می شود.
وزیر جهاد کشاورزی از تشکیل کار گروه مستقل مشترک شیلاتی حمایت و تصریح کرد: گروه های کار مشترک کشاورزی دو کشور باید تقویت شود.
وی در عین حال خواستار افزایش حجم مبادلات تجاری محصولات کشاورزی ایران و چین شد و اذعان داشت: دو طرف می توانند نیازهای مکمل یکدیگر را از طریق مبادله و تجارت تامین کنند.
حجتی بر توسعه همکاری های مشترک فنی، آموزشی و ترویجی نیز تاکید و ابراز امیدواری کرد که زمینه های همکاری در دستور کار جدی دو کشور قرار گیرد.
وی افزود: کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی ایران طی یک سال گذشته این امکان را داشته اند که در 27 دوره آموزشی در رشته های مختلف کشاورزی در ظرف زمانی 10 روز تا دو ماه درچین شرکت کنند و از نزدیک با دستاوردهای آنان آشنا شوند.
حجتی همچنین برای توسعه همکاری های دو کشور در زمینه جنگلداری اعلام آمادگی کرد.
وزیر جهاد کشاورزی، طرح احیای جاده ابریشم آبی از سوی رییس جمهوری چین را طرحی توسعه ای خواند و گفت: طرح جدید کمربند جاده ابریشم از همان روزهای نخست مورد توجه ایران قرار گرفته است و ما تلاش می کنیم پروژه های بخش کشاورزی را نیز در چارچوب این طرح تعریف و تقویت کنیم.
حجتی همچنین با اشاره به استقبال اکثریت اعضا، خواستار تغییر عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای شد و اظهار داشت: ایران در حال حاضر عضو ناظر گروه شانگهای است و امیدواریم به زودی به عضویت رسمی این گروه درَآید.
وی ادامه داد: ایران آمادگی دارد که در این سازمان سهم داشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی پروژه های 550 هزارهکتاری استان های خوزستان و ایلام، توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار درسطح 4 میلیون هکتار اراضی کشاورزی، تجهیز و نوسازی شالیزارهای استان های شمال کشور در سطح 600 هزار هکتار و زهکشی ۲۸۰ هزار هکتار مزارع گندم دیم شرق مازندران را از بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری کشور چین در قالب طرح جدید کمربند جاده ابریشم برشمرد.
چین خواستار مشارکت ایران در پروژه های جاده ابریشم شد
در این مراسم، هان چانگ فو وزیر کشاروزی جمهوری خلق چین بر گسترش همکاری ها و روابط تجاری با ایران تاکید کرد و اظهار داشت: کمیسیون مشترک کشاورزی ایران و چین به عنوان پنجره و کانون اصلی می تواند در روابط دو طرف نقش ایفا کند.
وی افزود: امضای اسناد همکاری در زمینه قرنطینه دامی و شیلات نیز فصل جدیدی در روابط دو کشور ایجاد می کند.
چانگ فو، بخش دامپروری، زراعت،شیلات ، تبادل هیات های کارشناسی و تحقیقاتی و تجارت را از زمینه های همکاری دو کشور عنوان کرد و گفت: چین 20 میلیارد یوآن(سه میلیارد دلار) در صنعت شیلات و آبزی پروری در قفس ایران سرمایه گذاری می کند.
وزیر کشاورزی چین تصریح کرد: ما از افزایش حجم واردات محصولات با کیفیت ایران به چین استقبال می کنیم و این محصولات سفره های مردم کشور ما را متنوع تر و خوش طعم ترمی کند.
وی در مورد تعرفه های این کشور برای ورود محصولات کشاورزی ایران نیز تصریح کرد: چین کمترین میزان تعرفه ها را در بین کشورهای عضو WTO دارد و رویکرد ما در تجارت، برد- برد است.
وزیر کشاورزی چین خواستار تقویت مراودات عالی ربته دو کشور در بخش کشاورزی، اجرای تفاهم نامه ها، تبادل مواد ژرم پلاسم در چارچوب قوانین دو کشور، تبادل فنآوری، تقویت همکاری های شیلاتی و گسترش سرمایه گذرای های مشترک دو کشور شد.
وی به طرح احیا و توسعه جاده ابریشم موسوم به یک جاده – یک کمربند اشاره کرد و خواستار تبادل موافقت نامه مشترک کشاورزی با ایران برای همکاری های کشاورزی در چارچوب این طرح شد.
چانگ فو گفت: ایران یکی از گذرگاه های جاده ابریشم است و دو کشور در پروژه های کشاورزی در قالب این طرح می توانند همکاری کنند.
بنابراین گزارش، موافقت نامه بهداشت و قرنطینه دامی ایران و چین در 12 ماده و با هدف همکاری در زمینه حفاظت از قلمرو ملی در مقابله با گسترش فرامرزی بیماری های همه گیر دام از قلمرو یک طرف متعاهد و قلمرو طرف متعاهد دیگر ناشی از واردات، صادرات، گذر دام ها، فرآورده هایی با منشا دامی، هر گونه وسیله حمل و نقل، بسته بندی، بار لنج و وسایل تغذیه به امضای وزیران کشاورزی دو کشور رسید.
این موافقتنامه به مواردی همچون مقررات صادرات، بازرسی و اقدامات قرنطینه ای دام، همکاری در زمینه تبادل اطلاعات، تجارت دام ها و فرآورده هایی با منشا دامی، مالکیت معنوی نیز اشاره می کند.
بر اساس ماده (7) این موافقتنامه قرنطینه دامی، مرجع صلاحیتدار از طرف ایران سازمان دامپزشکی کشور و طرف مقابل اداره عمومی نظارت بر کیفیت بازرسی و قرنطینه چین است.
براساس این گزارش،یادداشت تفاهم همکاری شیلاتی ایران و چین نیز دارای شش بند است. در این یادداشت تفاهم، زمینه های مختلف همکاری از جمله سرمایه گذاری، صید و نظارت بر فعالیت صیادی، سوخت رسانی، مراجعه شناور به بندر، رعایت اقدامات حفاظتی و مدیریتی کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند، انتقال مهارت ها، حمایت و تشویق فعالیت های آبزی پروری و زیر ساخت های شیلاتی مورد اشاره و توافق قرار گرفته است.

دفتر مقام معظم رهبری
 پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 وزارت جهاد کشاورزی
 پایگاه اطلاع رسانی دولت
 سامانه درخواست فراورده های نفتی